מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם
תפריט
צור קשר
התקשר

EMDR – שיטת טיפול חדשנית

EMDR – שיטת טיפול חדשנית

טיפול חדש בטראומות בתחנת העמקים

מאת: שולי גלעד

תאריך פרסום: 19/9/2005

EMDR                          – שיטת טיפול חדשנית

EMDR – EYE MOVEMENT DESENSITIZATION REPROCESSING  ( בתרגום חופשי : עיבוד מחדש והקהיה באמצעות תנועות עיניים ), הינה שיטה חדשה ורבת עוצמה בטיפול.

 בשנת 1987 גילתה הפסיכולוגית ד"ר פרנסין שפירו באקראי, שתנועות עיניים עשויות להפחית את עוצמתן של מחשבות מטרידות ומצוקות נפשיות. ד"ר שפירו חקרה השפעה זו באופן מדעי ובשנת 1989 דיווחה על הצלחה בשימוש ב EMDR  בקרב נפגעי טראומה בכתב העת JOURNAL OF TRAUMATIC STRESS. מאז  EMDR מתפתח בכל העולם וחשיבותו בישראל עלתה בתקופה האחרונה עקב העלייה בנפגעי טרור.

אנחנו  יודעים שכאשר מתרחשת טראומה היא מציפה את מערכת העצבים ולעיתים ננעלת במוח יחד עם התמונות , הקולות, המחשבות והרגשות שהתרחשו בזמן האירוע. יכול להיווצר ערבוב של עובדות ורגשות יחד עם פנטזיות ודמיונות המייצגים את האירוע.  זיכרונות אלו הינם בעלי השלכות שליליות מתמשכות  על הדרך בה האדם רואה את העולם ומתקשר לאנשים אחרים, באופן שמפריע לחיי היום יום שלו. ככל הנראה  EMDR משפיע באופן ישיר על הדרך בה המוח מתפקד. במהלך הטיפול מתרחש התהליך הטבעי  של עיבוד אינפורמציה, כך שבסיום עבודה מוצלחת  של EMDR נוצר מצב  בו הדימויים, הקולות והתחושות אינם חוזרים ופולשים כאשר האירוע עולה במחשבה. האירוע עצמו נזכר אך הוא פחות  מפריע ומטריד.

איך זה עובד?

אף אחד אינו יודע במדויק כיצד  EMDR עובד. מטרת הטיפול אינה למחוק  את האירוע , אלא להקהות את עוצמתו

השיטה מבוססת על מודל של עיבוד אינפורמציה המניח שבגוף יש מנגנוני איזון וריפוי טבעיים.

העבודה מתמקדת ב- 4 ערוצים: הויזואלי,  הקוגניטיבי , הרגשי והגופני.

התהליך כולל מספר שלבים והטיפול באמצעות תנועות העיניים הוא החלק המרכזי שבו. המטופל מתמקד בחומר המטריד ושם לב למה שעולה במוחו ללא כל מאמץ לכוון או לשלוט בתוכן או בתהליך עליית החומר. אין שום דבר ש"חייב" לקרות. המטופל צריך לאפשר למה שקורה לקרות. חשוב לזכור שלכל אדם דרך ייחודית לעיבוד החומר, בהתבסס על  חוויותיו וערכיו האישיים.

ע"י תנועות עיניים מצד לצד, תוך גירוי קצבי ברצף , מועברים מסרים חשמליים מצד אחד של המוח לצידו השני, המסייעים לעבד נתונים  "תקועים " במוח ומשפיעים על תפקודו. במהלך הטיפול המטופל עשוי לחוות רגשות חזקים ,האירוע הטראומטי מתחיל להתרחק ולדהות ובסיום הפגישה  רוב האנשים מדווחים על ירידה  משמעותית ברמת המצוקה.

אורך הטיפול שונה ממטופל למטופל ומבעיה לבעיה. ככל שהבעיה יותר ממוקדת , הטיפול יכול להיות יותר קצר. כאשר מדובר באירוע טראומטי בודד הטיפול יכול להסתיים בפגישות בודדות. מהלך אופייני של הטיפול נימשך  3 10עד  מפגשים שבועיים.

חשוב להדגיש כי השימוש בEMDR  יכול לעמוד כטיפול בפני עצמו , או  להיות משולב  בטיפול פסיכולוגי ארוך.

מחקר מדעי מצא את ה – EMDR כיעיל לטיפול במצבים פוסט טראומטיים, עם זאת מטפלים דווחו על הצלחות בשימוש במצבים הבאים:

התקפי חרדה, התעללות מינית/פיסית, אבל לא פתור , פחדים ופוביות, זכרונות מטרידים, התמכרויות.

לאחרונה, רבים מעובדי תחנת העמקים עברו הכשרה אינטנסיבית בשיטה זו, וכבר פועלים ליישומה.

שולי גלעד

פסיכותרפיסטית

תחנת העמקים